W ZWIĄZKU

zmienne/txt_kazdy_lekarz_moze_wypisac_recepte.php

Każdy lekarz może wypisać receptę na tabletkę "dzień po"

Każdy lekarz posiadający prawo do wykonywania zawodu może wystawić receptę na każdy lek. Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Są pewne ograniczenia w wystawiania leków refundowanych, ale to są detale prawne które zdarzają się bardzo rzadko.
Dzięki wprowadzeniu e-recepty, niektórzy lekarze, prowadzą e-porady przez internet i po wywiadzie wprowadzają do systemu e-receptę, którą można zrealizować w aptece podając:
nr PESEL + 4cyfrowy kod.
W przypadku konieczności uzyskania recepty na pigułkę po lekarza można znaleźć:
- prywatnie, w gabinetach prywatnych
- w przychodni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej)
- w nocnej i świątecznej całodobowej pomocy lekarskiej
- w ostateczności w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

Lekarz nie ma prawa odmówić wypisania recepty na pigułkę "po", ale lekarz ma obowiązek zbadać pacjenta, przeprowadzić wywiad, zanim wypisze receptę.
W przypadku stwierdzenia przeciwwskazań, lekarz może (a nawet musi) odmówić wypisania recepty, ale ma obowiązek wpisania diagnozy do historii choroby. Pacjent natomiast ma prawo otrzymać odpis historii choroby, często musi za to zapłacić np. 2,00 zł za stronę.
Zawsze warto przed taką wizytą u lekarza włączyć w smartfonie tryb samolotowy włączyć dyktafon w telefonie i nagrać rozmowę z lekarzam, ale absolutnie pod żadnym pozorem nie przyznawać się że rozmowa jest rejestrowana. Nie ma zakazu nagrywania rozmów w których się uczestniczy, zabroniony jest podsłuch, czyli nagrywanie rozmów innych osób, gdy oni nie wiedzą, że to o czym mówią usłyszy ktoś inny.